News

This buttery main course recipe will quickly become your new go-to dinner on a budget. In this video, Nicole shows you how to ...
A box of four sticks of butter is typically 1 lb., making each stick 1/4 lb. Many Southern recipes for pound cake call for four sticks, 1 lb., or, a whole box of butter!
If you only have one type of butter on hand and it's not the one a certain recipe calls for, you can easily substitute them. If the recipe needs ½ cup of unsalted butter and ½ teaspoon salt, use ...
With butter being the cornerstone of so many recipes, it’s important to know how to measure it in ways other than cups or tablespoons. In this video, learn how many grams are in one stick of ...
When you go to a restaurant, you wouldn't sit there and order a stick of butter. You're too smart for that, and you know there would be lots of calories and fat and few nutrients. But ...
They're cute and convenient, but they're also costly. Butter Balls retail for $4.39-$4.99 for an 8-ounce package. A pound of Land O'Lakes stick butter is around $5.19 at many local grocery stores.
For a basic, low-end butter dish that only holds a single stick, you can spend less than $10. The majority of butter dishes cost between $10 and $19, and you have plenty of options in terms of ...